Kampania reklamowa w Internecie

Posiadanie własnej strony internetowej nic nie da, jeśli będzie ją odwiedzać mało osób. Dlatego koniecznie trzeba reklamować się w Internecie. Koszty z tym związane nie przerastają możliwości niewielkiej firmy.

Dla dużych przedsiębiostw wystarczy promocja w Internecie z kampaniami w innych, tradycyjnych mediach. Dla małych i średnich przedsiębiorstw, które nie posiadają pokaźnych budżetów reklamowych, Internet może być idealną drogą dotarcia do potencjalnych klientów. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki wzrostowi jego popularności. Liczba osób korzystających z Internetu wynosi w Polsce blisko 9 milionów. Sprawia to, że przy relatywnie niskim koszcie można dotrzeć do bardzo dużego kręgu odbiorców. Jest to szczególnie ważne dla firm planujących kampanie wizerunkowe.

Użytkownicy Internetu to osoby o wyższym niż przeciętny statusie społecznym i majątkowym. Przeważają ludzie młodzi i dobrze wykształceni. Tworzenie stron trafia więc na podatny grunt. Internauci częściej niż inni robią zakupy pod wpływem reklamy, a zdecydowana większość użytkowników jest przyzwyczajona do jej obecności w sieci.

Ważna przy tworzeniu internetowej kampanii reklamowej jest możliwość dokonania selekcji, czyli dokładnego określenia grupy odbiorców. Firma, która sprzedaje wydawnictwa podatkowe, poprzez promocję w określonych, specjalistycznych serwisach dotrze do osób, które naprawdę interesują się tą tematyką. Nie będzie jej równocześnie zależeć na obecności w dużych portalach, gdzie prawdopodobieństwo, że zostanie zauważona przez potencjalnego klienta, jest niskie. Kolejną istotną rzeczą jest to, że dzięki rozwiązaniom technologicznym skuteczność reklamy w Internecie można szybko i precyzyjnie zmierzyć. Klient, jeśli chce, może otrzymywać codzienne raporty o jej efektach, co nie jest możliwe w przypadku mediów tradycyjnych.

Firmy zajmujące się reklamą internetową możemy podzielić na trzy grupy:

Pierwsza to agencje interaktywne. Ich podstawowa działalność polega na tworzeniu stron internetowych oraz zarządzaniu ich treścią. W przypadku akcji promocyjnych w Internecie angażują się one w kreację oraz produkcję reklamy. Na początku wymyślają treść i formę projektu, później tworzą do niego grafikę. Również tradycyjne agencje reklamowe coraz częściej zajmują się realizacją kampanii internetowych. W ich przypadku jest to zazwyczaj tylko jedno z wykorzystywanych mediów. Działania w tym zakresie zlecają więc specjalistycznym agencjom interaktywnym.

Druga grupa firm zajmuje się planowaniem i kontrolą emisji reklam. Należą do niej domy mediowe oraz brokerzy reklamy internetowej. Oba rodzaje firm współpracują ze sobą i dzielą się zadaniami dotyczącymi konkretnych kampanii. Często zdarza się, że brokerzy są po prostu podwykonawcami domów mediowych w zakresie promocji w Internecie.

Trzecia grupa firm to emitenci reklam. Zaliczyć możemy do niej portale niezależne oraz sieci reklamowe. Te ostatnie to firmy, które skupiają kilkadziesiąt lub kilkaset specjalistycznych serwisów internetowych; najczęściej mają z nimi podpisane umowy na wyłączność. Oznacza to, że zamieszczenie reklamy w którymkolwiek z nich musi odbywać się za pośrednictwem sieci reklamowej.

Widać więc, że w każdej grupie firm, do której trafimy, możemy otrzymać kompleksową obsługę. Współpracują one bowiem ściśleze sobą i jeśli w ofercie jednej z nich brakuje jakiegoś etapu tworzenia reklamy, zawsze mogą zlecić to innemu wykonawcy lub polecić go klientowi.

Przed podjęciem współpracy z agencją interaktywną, domem mediowym, brokerem czy siecią reklamową warto dowiedzieć się, jakie kampanie dana firma przeprowadziła do tej pory, ile osób zatrudnia oraz jakim oprogramowaniem dysponuje.

Reklama w Internecie kojarzy się przede wszystkim z formami graficznymi wyświetlanymi na ekranie komputera w czasie przeglądania strony internetowej. Po kliknięciu możemy przejść automatycznie do serwisu reklamodawcy.

Można wyróżnić kilka takich form. Najprostsze to:
- banner (dynamiczna reklama graficzna umieszczana na górze strony),
- skyscraper (banner pionowy) oraz
- billboard (poszerzony i wydłużony banner).

Te trzy rodzaje reklamy mogą mieć charakter tradycyjny (znajdują się w stałym miejscu na stronie, najczęściej na górze), mogą być także rozwijane (po najechaniu na nie pokazują się dodatkowe informacje) oraz pływające (są widoczne w tym samym miejscu, niezależnie od przewijania w dół i w górę treści strony).

Do bardziej skomplikowanych zaliczyć można:
- box śródtekstowy (dynamiczna reklama graficzna umieszczana wewnątrz treści prezentowanych na stronie),
- pop-up (dynamiczna reklama graficzna emitowana w oddzielnym oknie po wejściu użytkownika na serwis, umieszczana na wierzchu okna przeglądarki),
-  pop-under (podobna forma jak pop-up, ale umieszczana pod spodem okna przeglądarki),
- brandmark (pop-up, który może przybierać dowolne kształty i który można przesuwać),
- toplayer (graficzna reklama w formie animacji z możliwością zawarcia efektów dźwiękowych),
- watermark (tzw. tapeta, reklama graficzna wyświetlana na całej stronie serwisu, w tle treści tej strony) oraz
- interstistial (spot reklamowy w formie pełnoekranowej animacji, z możliwością zawarcia efektów dźwiękowych, całkowicie przykrywający treść strony).

Tańszymi, ale nie mniej skutecznymi rodzajami reklamy internetowej są:
strony www i
- zakup słów kluczowych oraz
- mailing.

reklama stron polega na modyfikacji strony pod kątem jej zauważalności w wyszukiwarce (zmiana parametrów strony i jej opisu, tak aby znajdowała się ona jak najwyżej w wynikach wyszukiwania).
Zakup słów kluczowych to po prostu ich wykupienie w portalu lub wyszukiwarce (wtedy obok opisu pojawia się informacja, że jest to link sponsorowany).
Mailing polega na wysyłaniu pocztą elektroniczną informacji o swoich produktach albo usługach.

- Myślę, że te rodzaje reklamy internetowej możemy polecić mniejszym firmom. Pozycjonowanie i słowa kluczowe przynoszą dość dużą skuteczność, a poza tym trafia się do osób naprawdę zainteresowanych tematem.
-  Mailing można robić we własnym zakresie. Warto jednak skorzystać ze specjalistycznej obsługi. Przygotowując akcję mailingową, posługujemy się bazami adresowymi portali, dzięki którym możemy dobrać odpowiedniągrupę odbiorców. Zakładamy oddzielne konto, z którego wysyłamy maile. Odpowiedzi, które dostajemy, odpowiednio segregujemy, odsiewając np. te z niecenzuralnymi treściami. Na koniec przygotowujemy raport.

Przed rozpoczęciem akcji promocyjnej należy zastanowić się przede wszystkim, jaki cel chcemy osiągnąć i do jakich odbiorców zamierzamy trafić.
Firma, która chce zareklamować się w Internecie, powinna przede wszystkim mieć świadomość tego, w jakim stopniu i czy w ogóle jej grupa docelowa korzysta z tego medium. Warto niewątpliwie zapoznać się z aktualnymi badaniami prezentującymi ogólny profil internautów lub ze szczegółową charakterystyką użytkowników interesujących nas serwisów; wszystko to należy porównać ze specyfiką własnych odbiorców. Można zrobić to samodzielnie, wykorzystując ogólnodostępne dane publikowane na przykład na stronach firm badawczych lub skorzystać z pomocy agencji interaktywnej; na pewno dostarczy ona bardziej szczegółowych informacji i zarekomenduje odpowiedni sposób działania .

Kolejny krok to wybór form reklamy internetowej i technik dotarcia. Jest to najtrudniejszy i najważniejszy element przygotowań. Duże znaczenie ma w nim doświadczenie usługodawcy, którego wybierzemy. Odpowiednie decyzje spowodują bowiem, że nasza akcja promocyjna będzie nie tylko skuteczna, ale także efektywna, biorąc pod uwagę koszty.

Następny etap to realizacja kampanii. Tutaj niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania, czyli tzw. ad serwera. Umożliwia on przede wszystkim umieszczanie reklam na określonych stronach internetowych oraz docieranie z nimi do zdefiniowanej przez reklamodawcę grupy docelowej. Bardzo istotną cechą ad serwera jest możliwość stałego monitorowania skuteczności kampanii w czasie rzeczywistym. Jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować jej przebieg, a co za tym idzie - dokonywać korekt. Dzięki temu można szybko zaprzestać wydawania pieniędzy na reklamę, która nie zdaje egzaminu, i przenieść jej budżet w te miejsca,techniki i formy, które są bardziej skuteczne. Są to główne, ale nie jedyne zalety ad serwera. Oprócz tego dba on, aby zamówione odsłony były realizowane równomiernie przez cały okres trwania kampanii, informuje o tym, czy odbiorca odwiedził stronę reklamodawcy i czy np. wypełnił znajdujący się tam formularz, potrafi też określić częstotliwość wyświetlania reklamy dla pojedynczego użytkownika (jest to tzw. capping). Ad serwer to bardzo drogie oprogramowanie, kosztuje kilkadziesiąt tysięcy dolarów. W Polsce posiadają je brokerzy reklamy internetowej, sieci reklamowe oraz największe i najbardziej popularne portale.

Po zakończeniu kampanii dostajemy szczegółowy raport o jej przebiegu. Zawiera on m.in. informacje o liczbie i miejscu odsłon reklamowych oraz o skuteczności całej akcji. Dowiadujemy się więc nie tylko o tym, ile było wejść na naszą stronę, ale też czy przyniosły one jakiś efekt. Raport określać może m.in. liczbę przesłanych zapytań ofertowych oraz złożonych zamówień.

Przy reklamowaniu się w sieci ważna jest także jakość witryny internetowej. - Pamiętajmy o tym, żeby serwis był dobrze przygotowany pod względem formy, treści oraz takich narzędzi, jak formularze, wnioski czy konfiguratory. Spotkaliśmy się już z taką sytuacją, kiedy firmę ominął bardzo duży kontrakt, bo na jej stronie www nie było ani aktualnego numeru telefonu, ani adresu mailowego. Nie mogąc bezpośrednio skontaktować się, zagraniczny kontrahent uznał, że nie jest to godny uwagi, potencjalny partner. Należy więc dbać o szczegóły, wszak konkurencja jest tylko o kliknięcie kursorem - ostrzega Jacek Ojak, prezes agencji interaktywnej Engine.

Na cenę kampanii reklamowej w Internecie składają się dwa podstawowe czynniki. Pierwszy z nich to koszt kreacji i wykonania projektu. Zależy on przede wszystkim od formy, którą chcemy zastosować.

Za stworzenie prostego bannera będziemy musieli zapłacić agencji interaktywnej od 200 do 500 zł. Koszt billboardu nie powinien przekroczyć 1200 zł. Na bardziej skomplikowane rzeczy, takie jak animacja z efektami dźwiękowymi, będziemy musieli wydać kilka tysięcy złotych.

Drugim czynnikiem jest koszt zaplanowania kampanii, emisji reklam i raportowania. Zwykle płacimy za to wszystko razem. Ceny emisji ustalane są przez portale. Zależą one od formy reklamy i cappingu (czyli częstotliwości wyświetlania na jednego użytkownika). Cena za tysiąc odsłon waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zarówno agencje interaktywne, jak i domy mediowe oraz brokerzy uzyskać mogą dość znaczne rabaty od niezależnych portali oraz sieci reklamowych.

Koszt zaplanowania i monitorowania kampanii jest uwarunkowany jej wielkością; kształtuje się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Za zrealizowanie całej średniej wielkości akcji promocyjnej (100 tys. odsłon, billboard, capping = 1) zapłacimy od 2,5 do 12 tys. zł.

Znacznie tańsza jest usługa pozycjonowania stron. W przeciwieństwie do reklamy wykorzystującej formy graficzne nie płaci się za ilość emisji, ale za czas, kiedy dana strona jest wysoko w wynikach wyszukiwarek. Miesięczny koszt pozycjonowania stron oscyluje od 200 do 500 zł. Podobną cenę zapłacimy agencji interaktywnej za wysłanie informacji promocyjnej na tysiąc adresów poczty elektronicznej w ramach mailingu.

Profesjonalna piłka ręczna gdańsk dla każdego.

Profesjonalne reklama chorzów stron internetowych

Skuteczne odszkodowania powypadkowe za uszczerbek na zdrowiu.

Profesjonalna klimatyzacja daikin do twojego domu.

Profesjonalne bębny kablowe dla twojej firmy.

Zapisz się na wolontariat gdańsk sportowy.

Najlepsze tłumiki piaseczno do twojego samochodu.

Zapraszamy na wycieczki dla seniorów kraków